Specjalne potrzeby cery naczynkowej

Specjalne potrzeby cery naczynkowej

Rozszerzone naczynka potocznie nazywane są pajączkami, a w języku naukowym to teleangiektazje. Problem wielu kobiet wynika z rozszerzenia naczyń, uwidaczniających się w postaci niewielkich zmian na skórze koloru jasnoniebieskiego lub czerwonego. Cera naczynkowa wymaga specjalnej pielęgnacji – zarówno tej codziennej, czyli preparatów do demakijażu i kremów, jak również profesjonalnych zabiegów. Na początku warto również odkryć przyczyny problemów – najczęściej winna jest wrodzona kruchość naczyń krwionośnych. Pajączki mogą pojawiać się też wraz z upływem lat i wówczas ich przyczyną jest najczęściej menopauza.

Pielęgnacja na co dzień

Codzienne oczyszczanie jest kluczowe dla zdrowia każdego typu cery. Jednak w przypadku problemów z naczynkami łatwo o błąd – mycie gorącą wodą jest absolutnie niewskazane, podobnie jak gorące kąpiele. Podrażnienia mogą powodować także wszystkie kosmetyki o silnym działaniu oczyszczającym, maseczki typu peel-off oraz składniki, takie jak alkohol, mentol lub olejek eukaliptusowy.

Wybierane kosmetyki powinny zawierać substancje aktywne, które wzmocnią i uszczelnią naczynia. W składnie warto szukać takich elementów, jak:

– witamina K – zmniejsza pajączki dzięki przeciwdziałaniu krwotokom i wylewom podskórnym;

– witamina PP i C – zapobiegają pękaniu naczynek i mają zdolność ich uszczelniania;

– ekstrakt z arniki górskiej – wzmacnia naczynia krwionośne oraz ma właściwości przeciwzapalne;

– ekstrakt z miłorzębu – usprawnia krążenie w naczyniach krwionośnych;

– algi morskie – łagodzą podrażnienia i nawilżają cerę;

– wyciąg z nagietka – łączy działanie przeciwzapalne z wzmocnieniem kruchych naczyń. 

Skłonność po powstawania pajączków powinna wymusić działania profilaktyczne, czyli stosowanie kosmetyków z wymienionymi składnikami. Nie zawsze działania te będą wystarczające i wówczas uzupełnieniem domowej pielęgnacji powinny stać się profesjonalne zabiegi.

Profesjonalna pomoc dla cery naczynkowej

-jono- i sonoforeza –  zabiegi mają na celu wprowadzenie w głąb skóry składników aktywnych, takich jak witamina K i PP. Nieco inna jest wykorzystywana technologia – w przypadku jonoforezy jest to prąd elektryczny, zaś sonoforezy ultradźwięki. Koszt tego rodzaju zabiegów to około 150 złotych.

-metoda laserowa – jest to zabieg o wiele drożny niż jono- i sonoforeza, bo cena jednego seansu waha się od 150 do 500 złotych. Jednak dzięki laserowi można zamknąć nawet najdrobniejsze rozszerzone naczynia krwionośne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *