Najważniejsze zasady zdrowego odżywiania

Najważniejsze zasady zdrowego odżywiania

Jeżeli chcemy cieszyć się zdrowiem, dobrą kondycją i figurą przez wiele lat to czas najwyższy aby popracować nieco nad swoimi nawykami tak aby móc nazywać swój styl życia zdrowym.

Zasada 1. Jedz śniadania.

Dobrze zbilansowane śniadanie da nam zastrzyk energii na cały dzień, poprawiając nasze samopoczucie i koncentracje. Jeśli będziemy pamiętać o zjedzeniu rano śniadanie, nie powinniśmy mieć w ciągu dnia napadów głodu.

Zasada 2. Regularność jest podstawą.

Najkorzystniejsze dla naszego organizmu jest spożywanie przynajmniej 4-5 posiłków dziennie co około 3-4 godziny. Dobrze jeśli spożywane posiłki będą częste ale małe. Dzięki czemu przez cały dzień będziemy syci, ale nie przejedzeni.

Zasada 3. Pij dużo wody.

Naukowcy za optymalną ilością wypijanej przez dorosłego człowieka wody uważają 2,5 litra. Rozłożone na cały dzień zapewniam, że nie sprawi Ci problemów.

Zasada 4. Wprowadź do swojej diety warzywa i owoce.

Staraj się wraz z każdym posiłkiem zjadać porcje owoców i warzyw, która jest niezbędna by dostarczyć nam potrzebnych witamin i minerałów.

Zasada 5. Ogranicz spożywanie alkoholu.

Alkohol wbrew pozorom jest produktem wysokokalorycznym, nie dostarcza naszemu organizmowi żadnych substancji odżywczych natomiast wzmaga apetyt, przez co podczas spożywania alkoholu często i chętnie sięgamy po słone przekąski.

Zasada 6. Zacznij mniej solić.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca spożycie na poziomie nie przekraczającym 5 gramów soli dziennie. Na co dzień sól możemy zastąpić mieszankami ziół i przypraw.

Zasada 7. Nie zasypiaj tuż po jedzeniu.

Najwłaściwsze jest pilnowanie aby nasz ostatni posiłek był spożywany nie mniej niż 2-3 godziny przed snem, oraz był możliwie lekkostrawny, w przeciwnym wypadku możemy mieć trudności z zaśnięciem przez intensywną pracę układu pokarmowego.

Zasada 8. Dbaj aby Twoja dieta zawierała niezbędne składniki odżywcze.

Podstawowe składniki odżywcze, które powinny znaleźć się w naszej diecie to białka, tłuszcze i węglowodany. Naukowcy podają, że białko powinno stanowić około 20-25% spożywanego posiłku, tłuszcze 25-30% a węglowodany 45-55%.

Stosując się do powyższych zasad nasze nawyki żywieniowe na pewno ulegną poprawie i już w niedługim czasie zobaczymy pozytywny wpływ tych zmian na nasze ciało, kondycje i stan zdrowia.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *