Walka z przebarwieniami

Walka z przebarwieniami

Gromadząca się punktowo melanina jest odpowiedzialna za tworzenie się na skórze przebarwień. Ta kłopotliwa przypadłość spotyka najczęściej kobiety o jasnej cerze oraz posiadające piegi, wiąże się również niejednokrotnie z okresem ciąży lub menopauzy. Walka z nimi jest czasochłonna, ale nie skazana na porażkę.

Przyczyny problemu

Najczęściej uważa się, że powstawanie przebarwień związane jest z intensywnym opalaniem i częstymi wizytami w solarium. Jednak jest to tylko część prawdy, a przyczyny problemu mogą być złożone i mieć również podłoże zdrowotne – sprzyjają im choroby, takie jak: nadczynność tarczycy, cukrzyca, niewydolność nerek, schorzenia jajników. Przebarwienia mogą pojawić się także w wyniku stosowania niektórych leków, nawet tak popularnych jak przeciwzapalne, przeciwbólowe lub antybiotyki.

Zapobieganie i leczenie

Codzienna pielęgnacja cery może przynajmniej częściowo uchronić nas przed przebarwieniami. W słoneczne dni należy pamiętać o kremach z wysokimi filtrami, które zablokują szkodliwe promienie UV. Również wśród pudrów i podkładów stosowanych regularnie przez wiele kobiet można znaleźć takie, które będą posiadały filtry przeciwsłoneczne. Wskazane jest również rozważne korzystanie z kąpieli słonecznych i najlepiej rezygnacja z usług solariów.

Jeśli już na skórze pojawiły się przebarwienia, możliwe jest podjęcie leczenia, dzięki któremu zmiany znikną lub staną się mniej widoczne. Dermatolodzy zalecają działanie wielokierunkowe i połączenie różnych dostępnych na rynku zabiegów: peelingów, krioterapii, mikrodermabrazji i zabiegów laserowych. Wskazane jest rozpoczęcie kuracji w okresie jesieni i kontynuowanie jej do wiosny, pozwoli to uniknąć powikłań związanych z intensywnym działaniem promieni słonecznych.

Dla kobiet szczególnie narażonych na przebarwienia skóry rozwiązaniem na co dzień mogą być odpowiednie serie kremów do twarzy, redukujących tego typu zmiany skórne. Stosowanie właściwych kosmetyków może okazać się dobre dla tych osób, które chcą uniknąć wizyty w gabinecie kosmetycznym czy u dermatologa.

Jeśli nie chcemy decydować się na terapię pod okiem specjalistów, istnieją również mniej inwazyjne domowe sposoby rozjaśniania przebarwień. Ich efekty będą z pewnością mniej spektakularne, ale warto wykorzystać produkty znajdujące się w każdej kuchni – cytrynę oraz wyciąg z zielonej herbaty. Oba zawierają arbutynę o właściwościach rozjaśniających skórę, która jest wykorzystywana również przez wielu producentów kosmetyków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *