Zdrowe zakupy gdy brakuje czasu

Zdrowe zakupy gdy brakuje czasu

Brak czasu jest swego rodzaju znakiem rozpoznawczym XXI wieku. Każdemu z nas brakuje doby na wykonanie wszystkich swoich planów, nie mówiąc już o obowiązkach i odpoczynku. A gdzie czas na przyjemność, trening i spotkania ze znajomymi, nie mówiąc już o tak podstawowych czynnościach jak zakupach i gotowaniu. A w tym całym pośpiechu staramy się żyć zdrowo co wiąże się ze zdrowym odżywianiem. Nie jest łatwo, prawda? Dlatego żyjąc w takim tempie potrzebne są nam dobre i niezawodne strategie, które nam to ułatwią.

Gdy musimy zjeść „na mieście” – będąc w restauracji powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na sposób przyrządzenia potraw i wybierać te , które są pieczone, duszone, grillowane lub gotowane. Wybierając dodatki do naszego obiadu możemy wziąć ryż lub pieczone ziemniaki, unikajmy za to wszelkich sosów które najczęściej są mocno kaloryczne na bazie zasmażki lub śmietany. Dobrym wyborem będzie również sałatka – oczywiście rezygnując z dressingów na bazie majonezu, śmietany itd., możemy natomiast jako dodatek poprosić o oliwę i ocet. W restauracji warto unikać rzeczy smażonych (tak jak frytki) oraz dań z makaronami i serem, które sprawiają że potrawa staje się kaloryczna.

Kiedy musimy zrobić „szybkie” a zdrowe zakupy. Warto wiedzieć, lub mieć przy sobie listę z kilkoma przykładami zdrowych produktów z każdej grupy składników. Każdy powinien wykonać sobie taką „awaryjną” listę według własnych spostrzeżeń i przyzwyczajeń. Oto przykłady produktów które możemy kupić, i praktycznie od razu zjeść bo nie wymagają dodatkowego przygotowywania, pogrupowane względem zawartości:

Białka –kabanosy, serek wiejski, wędzona ryba.

Węglowodanów – pełnoziarniste pieczywo, banany, gruszki.

Tłuszczy – orzechy, wędzona ryba.

Nie jest to oczywiście sytuacja idealna i produkty te nie zastąpią ciepłego posiłku przygotowanego w domu, ale w razie sytuacji trudnej, braku czasu i nie mając innych możliwości to najlepsza opcja.

Ostatnia strategia – czyli jak ułatwić sobie i przyśpieszyć przygotowywanie posiłków w domu. Dobrze jeśli możemy z wyprzedzeniem zaplanować posiłki na kilka dni, tak aby zamiast codziennie robić małe zakupy, zrobić raz na tydzień duże. Kolejną poradą jest gotowanie na dwa dni, jeśli tylko zaplanowany obiad może być następnego dnia odgrzany. Spróbujmy również zanotować sobie w widocznym miejscu ile mniej więcej gram np. kaszy, makaronu itd. potrzebujesz do zrobienia jednej porcji, oszczędzi to później zastanawiania się oraz przeliczania.

Pamiętajmy, że we wszystkim należy zachować zdrowy rozsądek, więc jeśli raz na długi czas zdarzy nam się zjeść coś raczej niezdrowego to nie warto się winić.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *