Kompulsywne objadanie się – reakcja na stres

Kompulsywne objadanie się – reakcja na stres

Kompulsywne objadanie się jest chorobą , która objawia się niekontrolowanym jedzeniem, najczęściej jest to reakcja naszego organizmu na stres. Są dwa charakterystyczne dla tej przypadłości  czynniki. Po pierwsze podczas objadania oraz tuż po nim odczuwane jest uczucie bezsilności, smutku i złości, oraz po drugie sytuacje w których nie potrafimy kontrolować tego co i ile jemy są powtarzające się lub regularne. Osoby, które cierpią na kompulsywne objadanie się najczęściej wstydzą się tego faktu i ukrywają go przed rodziną i znajomymi.

Napady jedzenia wywołane są najczęściej czynnikiem stresującym, a jedzenie działa na zasadzie chwilowego rozluźnienia, które jednak bardzo szybko mija i ustępuje uczuciu winy i bezsilności. W przypadku kompulsywnego objadania się osoby chore nie wywołują wymiotów ani nie biorą środków przeczyszczających jak w wypadku bulimii, choroba ta wiąże się z otyłością i nadwagą ze względu na to, że osoby chore nie potrafią przestać jeść nawet gdy nie odczuwają głodu, czy też gdy czują się przejedzone. Często osoby te nawet nie są w stanie później powiedzieć co i ile zjadły, gdyż ich mózg tego nie zarejestrował. Problemy z niekontrolowanym jedzeniem są jak zamknięte koło – jemy bo się źle czujemy, a czujemy się źle ze sobą bo tyle jemy.

Najbardziej narażone na takie problemy są osoby młode, wkraczające w okres dojrzewania, kiedy to ich obraz własnej osoby jest bardzo kruchy, a one same są bardzo podatne na stres i łatwe do zranienia. Co może nas zaalarmować, że ktoś z naszego bliskiego otoczenia ma problem z kompulsywnym objadaniem się? Taką wskazówką może okazać się znajdowanie u tej osoby dużej ilości opakować po jedzeniu. Z opinii badaczy wiemy, że dużą rolę w zaburzeniach jedzenia odgrywają takie czynniki jak geny, doświadczenia życiowe, oraz ogólnoobecna presja społeczna dotycząca idealnej figury, bycia szczupłym i pięknym.

Jak się okazuje wpływ na późniejsze ewentualne problemy z niekontrolowanym objadaniem się mogą mieć relacje z rodzicami oraz to jak rodzice uczą postrzegać jedzenie przez dziecko, oraz jaki stosunek do jedzenia sami przejawiają (czy traktują je np. jako nagrodę). Problemy z kompulsywnym objadaniem się często łączą się z depresją, oznacza to, że osoby chore na depresje są bardziej narażone na to że nie będą potrafiły kontrolować swojego objadania się. Leczenie w takich wypadkach wymaga przede wszystkim wsparcia osób bliskich, chęci oraz cierpliwości.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *